Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

ROPUCHA OBROVSKÁ

 

Bufo marinus Cane Toad Giant Marine Ropucha obrovská Aga-Kröte Agakonna קרפדת קנים オオヒキガエル Agapad Жаба Ага Жаба-ага Agapadda Agatudsen Aga tudse Crapaud buffle Aga varangy Kjempepadden Ropucha aga Sapo caña

Úvodní strana

Ropucha obrovská (Bufo marinus) je velká pozemní ropucha s domovinou ve Střední a Jižní Americe. Má velmi dobrou rozmnožovací schopnost. Tato žába je tak reprodukčně úspěšná také díky svým stravovacím návykům, které jsou mezi ostatními žábami neobvyklé. Požírá totiž nejenom živou kořist, ale i mrtvou. Dospělé žáby mají velikost obvykle 10 až 15 cm, ale největší zaznamenaný exemplář měřil 38 cm a vážil 2,65 kg.Dospělé žáby i pulci jsou po požití vysoce toxičtí pro většinu zvířat. V oblastech nepůvodního výskytu tak tato ropucha zabíjí mnoho místních predátorů.

Způsob života

Většina žab rozpoznává kořist zrakem - podle jejích pohybů. Ropuchy obrovské jsou schopny najít potravu také čichem. Z toho důvodu nejsou omezeny na konzumaci živé kořisti a mohou žrát mrtvou kořist, rostliny, žrádlo pro psy nebo domácí odpad. Jsou aktivní hlavně v noci a pohybují se i velice daleko od vody.

 

Existují zprávy o mnoha úhynech zvířat a dokonce i o úmrtích lidí po požití jedu ropuchy obrovské.

Kromě jedu mají ropuchy obrovské ještě další ochranu před predátory - zaujmou výhružný postoj, při kterém se nafouknou a vypadají tak větší.

Jed

Bufotenin, jedna z látek vylučovaných ropuchou obrovskou, spadá podle australského práva do stejné skupiny drog jako heroin a marihuana . Může způsobovat mírné halucinace, přetrvávající méně než hodinu. Ropucha obrovská vylučuje bufotenin ve velmi malém množství a ostatní toxiny v relativně velkém množství. Olizování ropuch proto může vyústit ve vážné zdravotní potíže nebo smrt.

ANATOMIE

Říše: živočichové (Animalia)

Kmen: strunatci (Chordata)

Podkmen: obratlovci (Vertebrata)

Třída: obojživelníci (Amphibia)

Řád: žáby (Anura)

Čeleď: ropuchovití (Bufonidae)

 

V naší škole se vyskytuje obzvlášť v kabinetě číslo 42 . Vyskytuje se zde díky dostatku potravy. Krmí ho zejména paní učitelka matematiky písemkami na které musela dát jedničky. Počítá se s vzrůstem negramotnosti na školách , proto se předpokládá vymření ropuch.

 

Majda Horynová a Pája Foretová !!!!!! =D

 

 

 
   

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>