kůň
Charakteristika:
Kůň domácí no prostě kůň je domestikované zvíře, patřící mezi lichokopytníky. Po několik tisíciletí lidské historie se koně používali především pro přepravu. Od 20. století se na nich jezdí hlavně rekreačně. Slovo kůň označuje samce tak i samice koně. Samička koně do čtyř let se nazývá klisnička, starší samice je klisna. Samice, která již rodila je kobyla. Samice v říji se říná. Gravidní samice se označuje pojmem březí nebo hřebná. Samice, která porodila se ohřebila. Sameček koně mladší čtyř let je hřebeček, starší je hřebec nebo valach (vykastrovaný hřebec). Mládě koně se nazývá hříbě.
Věda zabývající se koňmi je hipologie.
Chování a zvyky koně:
Koně se velice rádi zdržují ve stádech, jak jistě víte. Ale proč vlastně? Podle mě je to proto, že ve volné přírodě znamená pro koně odloučení od stáda jistou smrt. Toho důkazem je to, že mnoho koní, kteří jsou chovaní bez ostatních koních jsou někdy nervózní a neklidní. Pokud ale nemáte možnost chovat více koní, ať už z jakéhokoli důvodu, je dobré koníkovi pořídit kamaráda jiného živočišného druhu, například osla, kozu, krávu nebo ovci. Někteří koně se dokonce zvládnou skamarádit i s kočkou.Ve volné přírodě se vyskytuje pouze pár plemen, ale většinou jsou chování v zajetí ( ve stájích nebo na pastvinách). Živí se druhy obilnin kromě pšenice, senem, sušeným pečivem, jablky, mrkvemi a občas pamlsky.Spí buď ve stoje nebo v leže. Mládě rodí pouze jedno, vyjímkou jsou dvě.
Anatomie koně:

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové
Kmen: strunatci
Podkmen: obratlovci
Třída: savci
Řád: lichokopytníci
Čeleď: koňovití
Rod: kůň
ZOO
Na naší škole SG jsme se shodli na plemeni původem ze Saudské Arábie - Arabský plnokrevník. Ten náš se jmenuje Black Moon. Chováme ho v naší třídě. Má u nás pro sebe vyčleněnou asi tak čtvrtku třídy. Krmíme ho senem a různými obilninami. Výběh má na malém hřišti pod okny naší třídy.
Vyrobily - Aneta Rulfová a Petra Krausová