Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chameleoni

Chameleoni (Chamaeleoninae) je skupina ještěrů z čeledi chameleonovitých. Zahrnuje 4 rody, kterým všem přísluší české označení chameleon. Dokážou velmi rychle měnit své zbarvení, a například se tak přizpůsobit svému okolí. Dále se dívají každým okem zvlášť (monokulární vidění) a jejich vymrštitelný jazyk je stejně dlouhý jako jeho tělo.

Historie

Chameleoni se vyvinuli patrně koncem křídy z čeledi Agamidae. Jejich fosilie jsou známé z konce mongolské křídy a z miocénu. Tehdy žili i na území České republiky a jeden z nejstarších miocéních nálezů čelisti chameleona byl učiněn v Dolnici u Chebu (jednalo se o druh Chameleo caroliquarti).

Výskyt

Chameleoni žijí ve více jak 150 druzích ve 200 poddruzích (a stále jich přibývá), které se řadí do šesti rodů ve dvou podčeledích. Rod Chameleo, který je z nich, se dále dělí na dva podrody: Chameleo a Trioceros.

Chameleoni žijí v Africe mimo oblasti, kde se nacházejí extrémně suché pouště. Zřídka se mohou vyskytnout i v jižní Evropě (např. Španělsko) a na Blízkém východě. Hlavní výskyt chameleonů je však na Madagaskaru, kde žije nadpoloviční většina všech druhů chameleonů, dále pak také Indii a na Srí Lance. V současné době žije v Evropě pouze jediný druh, chameleon obecný, který je rozšířený kolem celého Středozemního moře v jižním Španělsku.

Domovem pro chameleony jsou nejrůznější oblasti: pouště a polopouště, savany, nížinné i horské deštné lesy, alpínské louky až do nadmořských výšek 4500 m. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích, ale některé druhy jsou restrické.

 

Říše: živočichové (Animalia)
 
Kmen: strunatci (Chondrata)
 
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
 
Třída: plazi (Reptilia)
 
Řád: šupinatí (Squamata)
 
Podřád: ještěři (Sauria)
 
Čeleď: chameleonovití (Chamaeleonidae)
 
Podčeleď: chameleoni (Chamaeleoninae)
 

Zvíře v naší zoo!!!

Chov: Školní záchody věčně popraskané potrubí školy

Výživa:....Zbytky ze školní kuchyně!!Nejradši mají lívance!

Nejradši mají tělocvičny!Na docnách se dobře spí :P!!!

Máme rádi náš ústav!Vaši Chameleooni!Ehm...ehm..

Autor:Týnkaaaaa Dvořákovááá

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2019 >>